Home
 
HOME
DIRECTOR MESSAGE
ABOUT THE ORGANISERS
ARCHIVES
FESTIVAL SCHEDULE
CONTACT US
DOWNLOAD FORMS
 
 
 

7IIFF 6th Edition, 2011

Time Title of the Film Director Country Dur. in Mins.
26.01.2011
4:30 p.m.
to
6:30 p.m.
Breaker Morant (FF)
Awards Won      :              
  • Winner – Best Supporting Actor – Cannes
  • Winner – 10th Australian Film Industry Awards
Bruce Beresford Australia 120
6:30pm
to
6:40pm
Break
6:40pm
to
7:52pm
Beating The Bomb
Participated In    :             
  • Activist Film Festival (USA)
  • Leeds Film Festival (U. K.)
  • Globians Documentary Film Festival, Stuggart (Germany)
Meera Patel & Wolfgang Matt U. K. 72
INAUGURAL FUNCTION 7:52 p.m. to 8:25 p.m.
8:25pm
to
8:35pm
Break
8:35pm
to 10.00pm
A Valley Rises
Awards Won :
• Best of Festival Award & Environmental Justice Award, Third International Environmental Film Festival, South Africa, 1997
• Silver Conch & the International Critics' Award, Mumbai International Film Festival (formerly Bombay IFF), India, 1996
• Finalist - Best Feature Documentary, Genie Award (Canadian Academy Award), 1995
• Golden Gate Award, San Francisco International Film Festival, United States, 1995
• Gold Plaque, Chicago International Film Festival, United States, 1995
Ali Kazimi Canada 86
27.01.2011
5.00pm
to
5:50pm
A Garden at the End of the World
Awards Won : SIGNI & WACC Human Rights Awards, 2010
Gary Caganoff Australia 49
5:50pm
to
6:10pm
Guns & Greed
Awards Won  :
Oscar short listed for best documentary producer  / director  /  writer and many prestigious awards
Robert Richter USA 20
6:10pm
to
6:20pm
The Authority (SF)
Awards Won      :              
  • Certamen De Cortometrajes Por La Paz De Jimena De San Pablo De Buceite, Spain  -  2nd Prize for Best Short Film
  • Certamen Cinemalaga, Spain  -  Best Direction & Nomination for Best Actress
Xavi Sala Spain 10
6:20pm
to
6:30pm
Break
6:30pm
to
6:58pm
Satya: A Prayer for the Enemy
Awards Won    :
  • Best of Festival - National Educational Film Festival
  • Best Documentary, Bay Area - San Francisco International Film Festival
  • Best Documentary - Atlanta Film Festival
  • Best Film for Juvenile Audiences - Film Festival of Youth, Germany
Ellen Bruno USA 28
7.00pm
to
7:17pm
Niyamgiri: You Are Still Alive Suma Jasson India 17
7:18pm
to
7:50pm
Open Forum
7:50pm
to
8:08pm
A story without Words
Awards Won: Gaztebideo Festival Amateur De Vídeo Juvenil De Vitoria-Gasteiz (Spain)  -  Best Screenplay & Audience Award
Pepe Carrasco Spain 18
8:10pm
to
8:24pm
Lives to Death
  • Participated In : Presented in 32nd Festival / 25th Market of
  • International Short Film Festival, Clermont, Ferrand, 2010
Changfu Zhang Indonesia 14
8:24pm to 8:30pm Break
8:30pm
to
9:50pm
The Good Soldier
Awards Won      :
  • Emmy Award (2010)
  • Maysle Brothers Best Documentary (2009)
  • Hearts & Minds Film Festival - Director's Award (2009)
Michael Uys & Lexy Lovell USA 79
28.01.2011
5.00pm
to
6:25pm
Hungry for Profit Robert Richter USA 85
6:25pm
to
6:35pm
Break
6:35pm
to
7:59pm
Heart of Stone
Awards Won      :              
  • Audience Award       -Slamdance Film Festival
  • Jury Award for Best Documentary - Cinequest  Film Festival
  • Best Feature Film       -Philadelphia Film Festival
Beth Kruvant USA 84
8.00pm
to
8:10pm
Break
8:10pm
to
9:57pm
Gallipoli (FF) Peter Weir Australia 107
29.01.2011
5.00pm
to
6:25pm
Five days to change the World Robert Richter USA 85
6:25pm
to
6:35pm
Break
6:35pm
to
7:23pm
Shelter in Place
Participated In  :               
  • 16th Sheffield International Documentary Film Festival
  • 3rd Cape Winelands Film Festival, South Africa
  • DOXA, Canada
Zed Nelson UK 48
7:23pm
to
8:30pm
Disarm
Awards Won  :  
  • v Jackson Hole Film Festival, Wyoming (2006)
  •  Newport Beach Film Festival, California (2006)
  • Big Sky Documentary Film Festival, Montana (2006) FINALIST
Mary Wareham / Brian Liu USA 67
8:30pm
to
8:40pm
Break
8:40pm
to
9pm
Cluster Bombs Banned in New Zealand Mary Wareham New Zealand 20
9.00pm
to
9:29pm
Men are Humans, Women are Buffaloes
Participated In   :              
  • 4th Film Festival for Women's Rights Fiwom, 2010
  • The 5th Anniversary of GiRL FeST Hawaii, 2008
  • Non Violence International Film Festival
  • The Princess Cinema, 2008
  • Austin Woman's Film, Music & Literary Festival, 2008
Joanne Heshfield USA 29
9:30pm
to
9:56pm
Learning in Exile Aprajita Sarcar India 26
30.01.2011
5.00pm
to
5:45pm
Thank you Skinhead Girl
Awards Won      :              
  • Best Documentary - 8th International Short Film Festival Balchik, Bulgaria, 2010
  • Nominated 'Best Film' Portobello Film Festival, 2009
Sharon Woodward England 45
5:45pm
to
6:45pm
I Want My Father Bac>k
Awards Won  :
  • Won the first prize at the Kathmandu International Mountain Film Festival, 2008
  • Won the first prize at the Karimnagar Film Festival, 2009
Suma Jasson India 60
6:45pm
to
6:55pm
Break
6:55pm
to
7:52pm
Original Child Bomb
  • Silverdocs (2004) - Winner - Dramatic Competition
  • Human Rights Nights (2005) – Winner for Top Prize, Bologna, Italy
Carey Schonegevel McKenzie USA & Japan 57
7:52pm
to
8:25pm
Closing Function
8:25pm
to
8:35pm
Break
8:35pm
to
9:47pm
The Tumbler (FF)
Awards Won      :              
  • Winner Best Screenplay - Victorian Premiere Literary Awards
  • Nominated Best Screenplay   - Queen's land Premiere Awards
Marc Gracie   72
 
   
   
Copyright © 7Islands International Film Festival  |  Since 2006  |  All rights reserved.